Střešní krytiny - jakou vybrat?

Střešní krytiny – jakou vybrat?

Výběr střešní krytiny pro novostavbu nebo pro rekonstruovaný dům je nesmírně zodpovědný úkol. Střešní krytina ovlivní nejen vzhled domu, ale je tou onou pověstnou třešinkou na „stavebním“ dortu. A v neposlední řadě, vzhled a druh střešní krytiny působí i na pocity obyvatel objektu.

Je možné zvolit střešní krytinu těžkou nebo lehkou. Ale konečná volba není vůbec jednoduchá. Na scénu totiž vstupují další kritéria výběru. Někdo chce nejlevnější variantu, někdo se soustředí především na vzhled střechy. Tyto oba „extrémy“ nejsou tím šťastným řešením, protože potom se lze dočkat takových stavebních „šíleností“, jakou může být zastřešení klasického vesnického stavení honosnou střešní krytinou z betonových tašek. A bohužel, v době dnešní určité urbanistické volnosti se lze setkat stále častěji s takovými a dalšími podobnými neestetickými a nepraktickými střešními úlety.

Podle čeho tedy vybírat střešní krytinu? Především je třeba soustředit svou pozornost na krov a jeho schopnost odolávat hmotnosti. Pokud se obyvatel objektu nechce pustit do rekonstrukce krovu z důvodu toho, že stávající neunese velikou hmotnost, tak je třeba zvolit lehkou střešní krytinu. Také je vhodné brát v potaz, že střešní krytina je velmi namáhána po celý rok, musí odolat nepříznivým povětrnostním podmínkám, dešti, větru, sněhu, prudkému slunci, exhalacím apod. Není od věci se rozhlédnout i po střechách v okolí a tím zjistit, jaké druhy střešní krytiny byly voleny nejčastěji. A pozor, dokonce se může stát, že v některých lokalitách se nepovolí kvůli vzhledu některé střešní krytiny právě s ohledem na okolní zástavbu.

Druhy střešní krytiny

Prakticky existují dva základní typy střešních krytin jako celku, lehká a těžká. Mezi ty těžké se zařazuje pálená střešní taška, betonová taška a břidlicová krytina. Lehké krytiny tvoří plechové dílce, asfaltové a dřevěné šindele a vláknocementová krytina.

Barvu střešní krytiny lze bez problémů sladit s odstínem fasády a okapového systému, existuje velmi pestrá barevná škála, jen některé střešní materiály se v určitých odstínech nevyrábějí.

Pálená taška

Jedna z nejtradičnějších střešních krytin. Také její výrobní suroviny se nijak nezměnily oproti minulosti, stále to je hlína a voda, jen se v dnešní době výroba tašek zmodernizovala a ty se vypalují do forem. Nezůstává u jednoho barevného odstínu, pálené tašky jsou při výrobě probarvovány.

Pálená střešní taška patří mezi velmi odolné střešní krytiny, vydrží až 100 let. Jedná se i o bezúdržbovou variantu krytiny, jen její pokládka musí být bezchybná kvůli možnému protékání. Jiné barevné odstíny než je vzhled klasické cihly bývají dražší.

Betonová taška  

Jedná se o nejodolnější střešní krytinu, jejíž životnost přesahuje 100 let. Betonové tašky jsou ale také krytinou nejtěžší, proto vyžadují kvalitní krov schopný unést vysokou hmotnost / až 80 kg na m2 /. Betonové střešní tašky se vyrábí z cementu, písku, vody a z barviv. A beton postupem času zraje, proto se odolnost této krytiny zvyšuje. Pozor! Betonové tašky jsou méně odolné vůči vysokým mrazům.

Přírodní a umělá břidlice

Přírodní břidlice na střechách je také prověřená historií a tradicí. Taková střešní krytina nejen že luxusně vypadá, ale je velmi odolná a bohužel, i dost drahá. Navíc, její pokládka není vůbec jednoduchá a bez odborníka prakticky neproveditelná.

Umělá břidlice se vytváří z 60% podílu přírodního materiálu a zbytek tvoří polypropylén a polyetylén. Výsledná střešní krytina odolá vodě i ohni, mrazu a prakticky jakémukoliv počasí. Umělá břidlice je dobře opracovatelná.

Plech, měď

Tyto materiály již patří mezi lehkou střešní krytinu. Plechové díly lze položit na jakoukoliv střešní konstrukci, protože jejich hmotnost 4- 5 kg/m2 je opravdu minimální. Navíc, pokládka takové krytiny je velmi jednoduchá a proto se nelze divit současnému boomu plechové střešní krytiny.

Plechová střecha nemusí být rovná, jednotlivé díly se tvarují, navíc, existuje jejich veliká barevná škála. Pokud se zvolí plechová krytina s vrchním plastovým nátěrem, tak se bude jednat o variantu s velmi velikou životností. Jen je dobré se zamyslet nad volbou měděné střešní krytiny, protože taková střecha se ihned dostane do hledáčku „sběračů“ kovů a pro ně není problém dům zbavit měděného střešního pokrytí během krátké dovolené majitele objektu.

Asfaltový šindel

U nás se jedná o relativně nový druh střešní krytiny. Vzhledem k faktu, že výroba asfaltových šindelů nemá u nás tradici, tak je třeba pečlivě volit dodavatele, protože ne každý produkt je kvalitní. Poměrně nízká cena této střešní krytiny je na druhou stranu vykoupena její nižší životností. Šindele jsou nabízeny v mnoha barevných variantách a jejich pokládka se realizuje přibíjením na předem připravené plošné bednění.

Dřevěný šindel

Jedná se o dřevěnou variantu střešní krytiny, která nachází své uplatnění především na venkově a i u novostaveb. Dřevo je lehké, odolné a dýchá, pro výrobu šindelů se používá smrk a modřín. Šindelová střecha velmi dobře vypadá a je ekologická, jen se její jednotlivé části musí před použitím impregnovat a časem je třeba nátěry obnovovat.

Vláknocementová krytina

Tato střešní krytina vytlačila původní eternit. Jedná se o variantu pevnou, odolnou, dobře opracovatelnou a může být rovná nebo vlnitá. Pokud se na objekt použije tato střešní krytina, je třeba zajistit kvalitní odvětrávání prostorů pod střechou, aby na její rubové straně nedocházelo ke kondenzaci vodní páry.

Plasty

Věrné plastové imitace taškových a břidlicových krytin si získávají stále větší oblibu. Jsou totiž výjimečně pevné a odolné proti jakémukoliv počasí, nevadí jim ani nízké, ani vysoké teploty, plastová střešní krytina velmi dobře odolává ohni. Její životnost se odhaduje na 50 let.

Závěr

Na našem trhu je v současné době opravdu veliký výběr všech možných variant střešních krytin. Není problém uspokojit přání jakéhokoliv zákazníka.